Yaş Faktörü Çocuk İsteği Olan Kadınlarda Neden Önemlidir?

İleri yaşlarda gebelikler günümüz tedavileri ile artık daha yüksek başarı oranlarına ulaşmıştır. Yaş faktörü de gebelik için en önemli ve değiştirilemeyen bir faktördür.

Gebelik sürecini hamile kalmayı planlayan kadının yaş faktörüyle birlikte genetik yapısı, yaşam rutini, hatta beslenme alışkanlıkları gibi birbirinden farklı pek çok değişken etkiler. Günümüz dünyasının yaşam koşullarında, ortalama hamilelik yaşı 20’li yaşlardan 30’lu yaşlara doğru ileri yönlü bir hareket göstermektedir.

İleri yaşlarda gebelik, anne olmak isteyen kadınlarda ne gibi faktörler ortaya çıkarır, nelere dikkat etmek gerekir, şimdi bunları açıklayalım.

İleri Yaşlarda Gebelik

Kadınlar yumurtalıklarında aşağı yukarı 1 milyon yumurta ile dünyaya gelirler. Ancak yumurta sayılarında yıllar içerisinde bir artış meydana gelmez. Tam tersi olarak kadınların yaşı ilerledikçe, yumurta sayıları da azalır ve yumurtalar yaşlanır.

Kadınlarda yaş faktörü konusunun en belirgin sonucu da tam olarak bundan kaynaklanır, çünkü yaş ilerledikçe yumurtalık rezervi azalmaktadır. Ek olarak yaşa bağlı yumurta sayısı azalmasıyla beraber kalitesinde de bir azalma görülmektedir. Sonuçta var olan yumurtaların döllenme kapasitesi azalır ve döllenen yumurtalarda da genetik bozukluklar oluşma ihtimali doğar.

Rahim zarı ise yaş ilerledikçe incelir, bu da embriyonun tutunabilme ihtimalini doğal olarak azaltmaktadır.

Yaş faktörü gebeliklerde yalnızca gebelik başlangıcında değil, gebelik sürecinde de bazı zorluklar yaratabilir. İleri yaşlardaki gebeliklerde en sık rastlanan durum, diyabet ihtimalinin de artışıdır. Anne adaylarının bu konuda özenli davranması süreci kolaylaştıracak en önemli noktadır.

Yaş Faktörü Neden Önemlidir?

Kadın vücudu için en doğurgan ve gebeliğin en sağlıklı gerçekleşeceği dönem 20-35 yaş aralığıdır. Elbette bu yaş aralığı dışında, gebelik gerçekleşmesi mümkündür. Ancak ileri yaşlardaki gebeliklerde bazı risklerin olduğu ve  hamile kalma ihtimalindeki düşüş göz önüne alınmalıdır.

Örneğin 25 yaşında bir kadında herhangi bir ayda hamile kalma olasılığı %20’lerdeyken, 40 yaşında bir kadında bu oran %5’lere kadar düşmektedir. Yaş faktörü gebeliklerde daha fazla komplikasyon ihtimali ortaya çıkarmaktadır. Burada annenin genel sağlık durumunun da etkisi büyüktür.

Gebelik öncesi sağlık kontrolü tüm gebeliklerde çok önemlidir. İyi bir gebelik takibi ise ileri yaşlarda gerçekleşen gebeliklerde daha da önem kazanır. Doğru takip gebelik sürecini büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder