Adet döngüsünün belirli dönemlerinde oluşan şeffaf, kokusuz, herhangi bir yakınmaya yol açmayan akıntılar doğal akıntılar olup herhangi bir hastalığa işaret etmez. Adet öncesi dönemde progesteron hormonunun etkisiyle akıntı koyulaşır ve yapışkan bir hal alır. Kadınlar en fazla akıntıyı yumurtlama döneminde hisseder. Sebebi rahim kanalının spermlerin rahat geçişi için salgıladığı sıvının artmasıdır. Bu akıntılar hormonların etkisiyle oluşur ve kendiliğinden geçer.

Adet dönemi dışında görülen kokulu, sarı/yeşil renkli, köpüklü akıntılar patolojik olarak kabul edilir. Bu tür akıntıların bazı sebepleri aşağıdaki gibidir;

Özellikle kadınlarda antibiyotik kullanımı sonrası vajinal mantar enfeksiyonu sık görülür. Çünkü antibiyotik zararlı bakterilerin yanı sıra vajendeki yararlı laktobasilleri de etkiliyor. Bunun sonucu olarak asit ortam sağlanamaz ve candida adı verilen mantarlar oluşur. Vajinal peynirimsi akıntı ve kaşıntı şikayeti oluşturur.

Birtakım cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda ise sulu, kokulu ve kaşıntılı akıntılar görülebiliyor. Bu gibi durumlarda eşlerin birlikte üroloji hekimince muayene edilmesi ve gerekli tedaviyi olmalası lazım.

Köpüklü ve kokulu akıntılara ise ‘bakteriyel vajinit’ denir. Bakteriyel vajinitler basittir ve antibiyotik tedavisi ile geçer, eş tedavisine gerek yoktur.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder