Tüp Bebekten Sonra Normal Gebelik Mümkün Mü?

İlk gebelik için tüp bebek tedavisi olan çiftlerimizin en çok sordukları soru “Tüp bebek sonrasında normal gebelik mümkün mü? ”  oluyor. Evet,  mümkün ama doğal gebeliğin gerçekleşeceğine dair elbette garanti vermek de doğru değil. Hadi; hangi durumlarda doğal gebelik olur, doğal gebelik olma ihtimali yüzde kaçtır, sorularının cevaplarını bu yazımızda beraber inceleyelim.

Daha önce tüp bebek tedavisi ile ebeveyn olan çiftlerde, ikinci bebek için aynı tedavi sürecine başlamak ve süreç içerisindeki stresi yeniden hissetmek, en büyük endişelerinden birisi oluyor. Aslında daha önce deneyimlenen bir işlem olduğundan süreç daha hızlı ve kolay ilerliyor. Tabii ilk tedavinin ardından normal gebelik ihtimali ortadan kalkmış olmuyor.

Diğer yandan yeniden anne-baba olmak isteyen çiftlerde doğal yollarla gebelik oluşamama ihtimali de var. Hatta aşılama sonrasında aynı durum söz konusu olabiliyor. Ama daha ileri bir teknoloji olan tüp bebek tedavisi ile gebelik her zaman ihtimaller arasında.

Tüp bebekten sonra hangi durumlarda normal gebelik olur?

Anne adaylarının tüplerinin kapalı olması veya herhangi bir nedenle alınmış olması; baba adaylarının ise menisinde hiç sperm bulunmaması gibi ciddi faktörlerinin olduğu durumlarda, doğal gebelik pek mümkün görünmüyor. Fakat tüp bebek tedavisi sonrasında gebelik mümkün hale getirilebiliyor.

Yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisi görmüş çiftlerin de %10-20 oranında tekrardan normal gebelik süreci yaşadığını gösteriyor. Anne adaylarının 35 yaş altında ve infertilite süresinin kısa olduğu, baba adaylarının ise sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıkların bıraktığı ve sağlıklı yaşam rutinlerini benimsediği hallerde, hem doğal gebelik ihtimali artıyor, hem tüp bebek tedavisinde avantaj sağlanıyor.

Yine istatistiklere baktığımızda ise bu oranın %40’lara kadar çıktığını görüyoruz. Ayrıca bebek sahibi olamamanın çiftler üzerinde oluşturduğu stres ve kaygı durumu da tüp bebek ve normal gebelik üzerinde büyük etki yaratıyor. Bu stresin ortadan kalkmasıyla üreme fonksiyonlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışır olduğunu da unutmayın.

Tüp bebek yöntemi sonrasında gebelik dönemine giren anne adaylarını yaklaşık 1,5 sene adet görmez. Bu sayede gebeliğe alışan vücut, östrojen seviyelerini ayarlar ve vücut bu duruma alışır. Bu sebeple süreç sonrasında doğal yollarla gebe kalma ihtimalini de artıyor olacaktır.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder