Rahim Filmi (HSG) Kimlere Çekilmeli?

Rahim filmi, HSG, rahim boşluğunu görüntülemek için kullanılan bir test tanı yöntemidir. Bu yöntemle rahimdeki tüplerin durumu incelenir. İşlem sonrası rahimdeki tüplerde tıkanıklık var mı, rahimde darlık veya genişlik var mı, gibi tüm sorulara cevap bulunur.

Bu işlemde amaç; rahim boşluğu, rahmin şekli ile ilgili kalıtsal sorunları ya da myom-polip gibi sonradan gelişen ve kısırlığa neden olabilecek unsurları tespit etmektir. Ek olarak daha önceden geçirilen bir kürtaj ameliyatı ya da düşük sonrasında sıklıkla ortaya çıkabilecek rahim için yapışıklıkların (Asherman Sendromu) saptamasını yapmak amacıyla uygulanabilir. Belirtilmesi gerekir ki günümüz teknolojisiyle bu işlem ağrısız ve acısız şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İlaçlı Rahim Filmi Nedir?

En az 12 ay korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamayan kadınlarda ilk olarak istenen testlerden birisi, ilaçlı rahim filmidir.  

İlaçlı rahim filminde işlem sırasında görüntülenmesi için rahim ağzından rahim içine sıvı(kontrast) verilir. Sıvı verildikten sonra, rahim tüpleri ve rahmin içi görüntülenir. Bu sıvının içinde, X ışınlarını tutmakla görevli iyot tuzu vardır. Böylelikle rahim içi, X ışınları yardımıyla görüntülenebilir. Bu sıvı; kokusuz, renksiz, yakıcılığı olmayan bir bileşendir. Rahim içindeki organlara ve dokulara herhangi bir zararı yoktur. Tam aksine bu sıvı rahim ağzından basınç ile verildiği için bazı durumlarda kanallarda oluşabilen mukus benzeri tabakaları ve oluşan engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki gösterebilir.

İlaçlı rahim filmi işlemi 5-15 dakika içerisinde tamamlanır. İşlemin ardından hastalar günlük rutin hayatına devam edebilirler.

HSG Kimlere Uygulanmalıdır?

  • Kısırlık (infertilite)
  • Tekrarlayan gebelik kaybı
  • Dış gebelik
  • Rahim içinde yapışıklıktan şüphelenilmesi
  • Tüp bebek tedavisi öncesi
  • Aşılama tedavisi öncesi

Doktor önerisi ile ultrasonda rahimde perde, bikornu uterus gibi durumlar tespit edildiğinde HSG çekilebilmektedir.

1 yıl korunmadan ve düzenli ilişkiye girilmesine rağmen gebelik olmaması durumunda hem kadın hem erkek için bazı testler yapılmalıdır. Kadınlarda ilk incelenmesi gereken kısım da tüplerdir. Ancak kadınlarda tüplerin açık olup olmadığı ultrason da görülmediğinden, HSG yöntemi tercih edilir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

  1. İşlem sonrasında verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  2. 2 hafta havuz, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durulmalıdır.
  3. HSG işlemi ardından aynı gün ağır işler yapılmamalıdır.
  4. Tetkik sonrası tampon kullanılmamalıdır. Bunun yerine ped kullanılabilir.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder