Kadın İnfertilite Testleri Nelerdir?

Hiç kuşkusuz her kadın doğasından kaynaklı olarak annelik duygusunu yaşamak ister. Fakat bazı kadınların bebek sahibi olma isteği çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşemez.

Kadınlarda görülen kısırlık durumu nadir vakalarda çözümsüzlükle sonuçlanmaktadır. Kısırlık yani infertilite tanısını koyabilmek için muayene ve tetkikler aşama aşama uygulanır ve bu süreç doktorun infertilite sorununu iyi saptaması ve en etkili tedavi yöntemine karar vermesi nedeninden dolayı biraz zaman alabilir. Kadınlarda kısırlık konusunda tanı araştırması yaparken; infertiliteye sebep olan birden fazla faktörle karşılaşılabileceği gibi açıklanamayan infertiliteyede rastlanabilir.

Kadınlarda infertiliteye sebep olan faktörler nelerdir?

1. Yumurtlama bozuklukları

Kadında en sık görülen kısırlık sebebi yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması şeklinde seyreden yumurtlama bozukluklarıdır. Adet düzensizliği çoğunlukla yumurtlama bozukluğunu olduğuna işaret etmektedir.

2. Tüpler ile ilgili sorunlar

Kadınlarda tüplerin geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis, dış gebelik sonucu veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kısmi ya da tümüyle tıkalı olması döllenmeyi engellediği için gebelik oluşamaz.

3. Endometriozis

Rahim içini döşeyen endometrium dokusunun rahim dışında gelişmesi endometriozis adlandırılmaktadır. Endometriozis adet esnasında kanar. Bu kanamalar zamanla iltihap meydana getirir ve yapışıklık sorununun ve kist oluşumuna neden olur. Söz konusu rahatsızlığı mevcut olan kadınların yaklaşık oranla %50’sinin anne olabilmeleri için tedavi yöntemlerine başvurmak gereklidir.

4. Rahim ağzı ile ilgili sorunlar

Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (mukus) ait bozukluklar; polip gibi oluşumlar veya rahim bölgesine uygulanan cerrahi işlemler kadınlarda infertiliteye sebep olabilir.

5. Otoimmün faktörler

Anne adayının vücudunda dolaşan bazı faktörler döllenen yumurtayı yabancı madde olarak algılayıp tutunmasına engel olabilir yada düşük sebebi olabilir.

6. Yaş Faktörü

Bilindiği üzere bayanların yaşı ilerledikçe hamilelik şansı azalmaktadır. Bu azalma özellikle 35 yaş sonrası artmakta 40 yaş sonrası da çok düşük seviyelere düşmektedir. Yumurta yaş ile birlikte hem sayı hem kalite olarak azalmaktadır bu da döllenme ve sağlıklı bir bebek oluşturma olasılığını azaltmaktadır.

Kadınlarda infertiliteye sebep olan faktörlerden yola çıkarak asıl konumuz olan; ‘’kadın infertilite araştırma testleri nelerdir?’’ sorusuna yanıt arayanların yazımızın devamını okumasında fayda var. Günümüzde annelik duygusunu tatmak isteyen bazı kadınların karşılaştığı infertilite problemini incelemek adına yapılan testler şunlardır:

• Hormon Testleri

Kadınların üreme ile ilgili problemlerini saptamak için hormon değerlerinin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu hormon testleri adet döngüsünün 2 . ile 4. günleri arasında yapılmaktadır. Üreme sorunlarını saptamak adına yapılan bu hormon testleri ise; FSH, LH, Östradiol, Prolaktin, Testosteron, DHEA – S ve TSH`tır.

• Laparoskopi

Genel anestezi uygulanarak üreme organları ile ilgili olası problemlerin detaylı bir şekilde incelenmesini ve hatta gerektiği durumlarda bu problemler için cerrahi işlemlerin uygulanabilmesini sağlayan bir yöntemdir.

• Yumurtlama ( Ovulasyon) Takibi

Yumurtlama takibi adet döngüsünün 3. veya 4. gününde ultrasonografi (USG) yöntemi vasıtası ile yapılmaktadır. Adet döngüsünün 8. -10. günlerinden itibaren de günlük olarak tekrarlanarak yumurtanın olgunlaşması takip edilir. Yumurtaların çapına göre ovulasyon aşamasına gelip gelmediği belirlenir.

• Histeroskopi

Rahim içi incelemesini yapan bir diğer işlem histeroskopidir. Tıpkı laparoskopi yönteminde olduğu gibi histeroskopi yönteminde de gerekirse rahim içi cerrahi işlemler yapılabilmektedir.

• HSG (Rahim Filmi)

Olası bir tedaviye başlamadan önce rahim içi ve üreme kanalları görüntülenmesi için anestezi gerektirmeyen histerosalpingografiye (HSG) başvurulmaktadır.

Özetle bebek sahibi olmak isteyen kadınların önünde engel teşkil ettiği düşünülen infertilite sorunu tedavi edilebilir bir vakadır. Ancak infertilite tedavisine geçmeden önce doktor muayenesi ve ilgili testlerin yapılması gereklidir.

Çünkü kadın infertilite testleri ile kısırlık sorununun nedeni saptanır ve bu nedene bağlı olarak uygun olan tedavi seçeneği belirlenir. Kadın infertilite testleri, kadınlarda kısırlık probleminin çözümlenmesi açısından önemli bir aşamadır.

Kısırlık faktörleri bu testler vasıtasıyla belirlenerek ve infertilite sorununun çözümü için tedavi planlaması aşamasına geçilir. Hatta bazı infertilite testleri hem kısırlık problemleri saptanabilme hem de saptanan sorunu tedavi edebilme olanağı sağlamaktadır. Kadınlarda yaş faktörü infertilite tedavisi başarı oranı açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınlar kısırlık şüphesi durumunda geç kalmadan doktora başvurmalı ve doktorun gerekli gördüğü testleri yaptırarak tedavi sürecine bir an evvel başlanması açısından dikkatli olmalıdır.

Doğal yolla gebe kalma sorunu yaşayan kadınlarda yapılan infertilite testleri kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene esnasında belirlenmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından belirlenen infertilite testleri sayesinde kadındaki infertilite tedavisi için gerekli durum değerlendirmesi yapılabilir ve test sonuçlarına bağlı olarak uygun görüldüğü takdirde tedavi aşamasına geçilebilir. Böylelikle kadınlar çok arzuladıkları annelik duygusunu tadabilme imkanı bulabilir.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder