Histeroskopik Endometrial Hasarlama

1.Endometrium nedir? Döllenmiş yumurta üzerindeki etkisi nedir?

Endometrium (rahim içi dokusu) gebeliği kabul eden ve döllenmiş yumurtanın (embriyo) üzerine yapışıp beslenmesini sağladığı dokuya denir. Normal adet dönemlerinde değişiklikler geçirerek döllenmiş yumurtayı kabul etmesi için hazırlanmakta gebelik oluşmaz ise de adet ile dökülmekte ve yeni bir döneme girmektedir. Anlaşılacağı gibi kendini yenilemeye ve değiştirmeye çok müsait bir dokudur ve o yüzden hiç yaşlanmamaktadır.

2.Histeroskopi ne işe yarar?

Rahim içine çok ince ve hassas bir kamera ile bakma işlemi olan Histeroskopi ile hem tanı amaçlı kullanılmaktadır hem de içeride izlenen lezyonlara mudahale edilebilmektedir.

3. Endometrial hasarlama nedir?

Histeroskopi işlemi sırasında endometriuma yapılan hafif basit zedeleme takip eden aylarda yapılan tüp bebek işleminde gebelik oranını arttırabilmektedir. Tam olarak mekanizması açıklanamasa da bu zedelenme sonrasında aktive olan bazı maddeler ve faktörleri rahim içi dokusunun embriyoyu kabul etme yetisini arttırmaktadır.

4. Endometrial hasarlama hangi yöntemlerle yapılır?

Endometium içine girilerek rahim içi dokusuna hafif hasar veren her alet ve işlem aslında bu işe yarayabilir (Biyopsi aletleri , kürtaj yapılan küretler gibi).

5. Endometrial hasarlama için en güvenilir yöntem nedir?

Genellikle hafif sedasyon altında en ince kamera ile rahim içine girilerek yapılan histeroskopik aletin kendisi ile veya içinden geçen makas gibi aletlerle endometriuma yapılan hafif çizikler en kontrollü ve etkili yöntemlerdir. Histeroskopi ile direkt gözle görülerek rahim içine girildiğinden ve hasarlama yapılacak yer net göründüğünden komplikasyon riski en aza inmiştir.

6. Endometrial hasarlama nın komplikasyonları nelerdir?

Histeroskopi ile yapılan endometial hasarlamada komplikasyon olasılığı çok az olmakla beraber, işlem sırasında rahim delinmesi , enfeksiyon , anestezi komplikasyonları gibi çok nadir sorunlar karşımıza çıkabilir.

7. Tüp bebek yaptıran hastalardan hangilerine endometrial hasarlama işlemi önerilir.

Bu işlem her hastaya önerileceği gibi maliyet açısından düşünüldüğünde şimdilik sadece tekrarlayan tüp bebek denemelerinde başarısız olan, tekrarlayan erken dönem düşükleri olan veya rahim içinde şüpheli lezyon bulunan hastalara önermekte fayda vardır.

8. Endometrial hasarlama tüp bebek için kesin çözüm sayılır mı?

Hala bilimsel çevrelerde tartışma konusu olan endometrial hasarlama bazı önerilere göre tüp bebek öncesi her hastaya yapılmalı, bazı doktorlara göre de etkinliği düşük ve etkileri kesin ispatlanmamış olduğundan önerilmemelidir. Sonuç olarak bu yöntem sadece bazı hastalara yardımcı olabilirken yumurta , sperm veya embryo oluşumunda sorun olan , tüplerinde hidrosalfenks bulunan veya genetik sebeplerle tüp bebek başarısızlıkları yaşayan çiftlerde gereken sonucu verememektedir.