Hipo Hipo Nedir, Tedavisi Var Mı?

Hipo-Hipo hastalığı, tam adıyla Hipogonadotropik Hipogonadizm, hormonal bir bozukluktur. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkmış olabilecek bu bozukluk, kadınlarda ve erkeklerde üreme hormonlarının yani cinsiyete özgü hormonların, vücut tarafından üretilememesi anlamına gelmektedir.

Bu bozukluğa beyindeki hipofiz bezinden salgılanan üreme hormonlarının yetersizliği sebep olmaktadır. FSH ve LH hormonlarının eksikliği, üreme fonksiyon bozukluğu sonucu doğurur.  Kadınlarda yumurta üretilmemesi, erkeklerde ise sperm üretilmemesi olarak da kendini gösterir. Net sonuçlara ulaşmak için ilk yapılması gereken ise kanda FSH ve LH hormonlarının kontrolünü yapmak yönünde olmalıdır.

Erkeklerde:

Azospermi denilen sperm üretim bozukluğu, üreme bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Erkeklerde belirtiler ergenlik döneminde kendini gösterir. Sakal-bıyık uzamaması, cinsel istekte azalma, testislerde küçüklük gibi belirtilerden söz edilebilir.

Genellikle ileri yaşlarda fark edilen Hipo Hipo hastalığında tedavi sürecini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Detaylı bir inceleme sonrası iyi bir hormonal tedavi ile sperm çıkışı mümkündür. Tedavi süresi 3 ay, 6 ay veya 1 yıl arası değişebilmektedir. Eksik hormonların takviyesi ile olumlu sonuçlara ulaşılabilir ve erkeklerde sperm üretimi aktif hale getirilebilir.

Kadınlarda:

Hipo Hipo’ya sahip olan kadınlar ilaç almak gibi dışarıdan bir etki sağlanmadığı durumlarda adet göremezler. Çünkü yumurtalar ilaç kullanmadan kendiliğinden büyüyüp çatlayamaz.

Beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilmesi ve salgılanması gereken FSH ve LH hormonlarının salgılanmamasından kaynaklı bozukluk, yumurtalık fonksiyonlarının çalışmasını engeller. Sağlıklı bir kadın vücudunda her ay gerçekleşen adet döngüsünü yumurtaların çatlamasıyla gerçekleşir. Ancak bahsettiğimiz bu hormonların salgılanmaması halinde, yumurtaların büyüyüp çatlaması mümkün olmamaktadır.  

Sonuç olarak adet döngüsü kendiliğinden gerçekleşmediği gibi, bu bozukluğa sahip olanlarda gebelik de doğal yollarla oluşamaz. Ancak bireylerin çocuk sahibi olması önünde kesin bir engel değildir.

Hipo Hipo tanısı konmuş kişilerin, özel ilaçlar kullanmaları, hormon takviyeleri almaları, aşılama ve tüp bebek tedavisi görmeleri, çocuk sahibi olmalarını mümkün kılar. Tüm bu süreçlerdeki başarı oranını arttıran ise erken tanıdır. Tedavisi mümkün olan bu Hipo Hipo, ömür boyu tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır.

Her iki cinsiyet için de ortak sonuç da tedavisiz çocuk sahibi olamamaktır. Hipogonadizm ne kadar erken yaşta teşhis edilip, tedavisine ne kadar erken başlanırsa, tedavinin başarı şansı da o kadar yüksek olacaktır.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder