Hamile kalmak, çeşitli faktörlerle daha kolay bir hale gelmektedir. Örnek olarak sigara kullanmamak, beslenme düzeninin yeterli olması gibi faktörler, gebe kalmayı engellemediği için hamilelik şansını arttırmaktadır. Direkt olarak gebe kalmayı sağlayacak herhangi bir besin olmasa da bazı besinler üreme organlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve bazı besinler libidonun artmasını sağlayarak cinsel ilişki sıklığını arttırabilir. Bu sebeple de gebe kalmak isteyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Sigaradan uzak durun!

Sigara, gebe kalma şansını düşüren en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Sigara kullanımı erkekte ve kadında üreme hücrelerinin azalmasına yol açar ve sperm-yumurta hücrelerinin kalitesini düşürür. Gebelik oluşsa bile sigara kullanan kadınlarda düşük, erken doğum, düşük kilolu bebek ya da anne karnında ölümler görülebilmektedir. Bu sebeple de gebe kalmak isteyen çiftlerin en az 3 ay önceden sigarayı bırakması gerekmektedir.

Vitamin ağırlıklı beslenin!

Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamini karşılamak, vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasına yardım edecektir. Bu sayede de organlar daha sağlıklı çalışacaktır. Anne ve baba adayının günlük vitaminleri karşılaması sayesinde üreme hücreleri ve hormonları daha sağlıklı salgılanabilecektir. Bu sebeple de gebelik isteyen çiftlerin mutlaka vitamin ağırlıklı beslenmesi önerilmektedir.

Alkolden uzak durun!

Alkol de sigara gibi üreme hücrelerini sayı ve kalite bakımından olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu sebeple de anne ve baba adayı kesinlikle alkol kullanmamalıdır. Özellikle de alkol kullanımı erkek adaylarda sperm DNA’sının bozulmasına yol açabilmektedir.

Yumurtlama döneminde cinsel ilişkide bulunun:

Yumurtlama dönemi, çiftin gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde cinsel ilişkide bulunmak gebelik şansının artmasını sağlayacaktır. Yumurtlama dönemi genelliklen adet döngüsünün 14. Gününe denk gelir. Fakat adet düzensizliği olan kadınlarda yumurtlama sürecini belirlemek zor olabildiğince eczanelerde bulunabilen yumurtlama kitleri satın alınabilir.

Stresten uzak durun!

Stres ve üreme hormonları beyinde oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Bu sebeple de stres hormonları arttıkça üreme hormonları da olumsuz etkilenmektedir. Dolayısıyla stres arttıkça, gebelik şansı azalmaktadır. Stresi kontrol altına almak adına gerekli durumlarda profesyonel yardım almaktan çekinilmemelidir.

Düzenli cinsel ilişki!

Her gün ve sık sık cinsel ilişkide bulunmak gebelik şansını arttırmamaktadır. Sık sık cinsel ilişkide bulunmak, sperm ve yumurta sayısının azalmasına yol açmaktadır. Bu sebeple de 2 günde bir cinsel ilişkide bulunmak sperm sayısının azalmasını önlemek adına gereklidir.

Doktora gitmekten çekinmeyin!

Mevcut cinsel hastalıklar ya da diğer sorunlar gebelik şansını olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum mevcutsa, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder