Tüp Bebek Tedavisinde Dondurulmuş Embriyo Mu, Taze Embriyo Mu Tercih Edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor. Taze embriyo tedavisine alternatif olan yöntemin seçilmesinin sebebi ise yüksek başarı oranları. Peki bu seçim neye göre yapılıyor? Öncelikle dondurulmuş ve taze embriyonun ne olduğuna bakalım.

Taze Embriyo Nedir?

Taze embriyo, standart tüp bebek tedavisi aşamaları tamamlandıktan sonra elde edilen embriyodur. Bu embriyonun 3. veya  5. gün anne rahmine yerleştirilmesi ise taze embriyo transferi olarak adlandırılır. Uzun yıllardır tüp bebek tedavisinde taze embriyo transferi kullanılmaktadır.

Dondurulmuş Embriyo Nedir?

Bu yöntemi, gebeliğin daha sonra gerçekleşmesi amacıyla, yani ileri tarihli bir transfer planı için embriyonun saklanması işlemi olarak adlandırabiliriz. Transfer için bekleyen embriyolar -196 derecelik ortam sıcaklığında , özel cihazlar içerisinde sıvı nitrojen ile saklanmaktadır. Saklanan dondurulmuş embriyolar transferden kısa bir süre önce çözülür ve rahme yerleştirilir.

Daha önceki deneme süreçlerinde dondurulmuş embriyoların transfer sırasında yaşama şansı %60 olmasına karşı, gelişen teknolojiyle birlikte embriyoların %90 ‘ı başarılı bir şekilde transfer edilebilmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Kimlere Uygulanabilir?

Dondurma işleminin sosyal ve tıbbi olarak 2 temel nedeni vardır. Özellikle anne adaylarının sağlık problemleri yaşaması durumunda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Dondurulmuş embriyoların transferinde artan başarı oranlarının yanı sıra, daha az ilaç kullanımı ve daha az stres nedeniyle de tercih edilmektedir. Pek çok açıdan dondurulmuş embriyo transferi anne adayı için hormonel ve psikolojik açıdan avantajlıdır.

Ülkemizde tüp bebek merkezlerinin sadece %20’sinde embriyolar dondurulabilmektedir. Bu yüzdenin düşük olması, dondurulmuş embriyo transferinin anne adaylarının ciddi sağlık problemleriyle karşılaştığı durumunda uygulanmasını gerektirir. Tüp bebek tedavisinde hangi transferin uygulanması gerektiği ise anne adaylarımızın sağlık durumunu ve sosyal sebeplerini göz önünde bulundurularak birlikte karar veriyoruz.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder