Çikolata kisti, kansere dönüşmeyen selim huylu tümörlerdir. Rahmin iç bölümünde yer alan ve rahim iç tabakasını oluşturan, adet endometrium, her ay adet döngüsü ile beraber, rahmi olası bir gebeliğe hazırlamak adına kalınlaşır. Her ay kadının hormonları sayesinde saldığı bir yumurta hücresi, şayet sperm hücresi ile buluşursa ve döllenme gerçekleşirse, embriyonun gelişip büyüyeceği yer, endometriumdur. Ancak o ay içerisinde şayet döllenme gerçekleşmemiş ise yani hamilelik söz konusu değilse, endometrium tabakası bir miktar kanla vücuttan atılır. Bu sayede adet görülmüş olur. Bu döngü her ay tekrarlanır.

Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber; endometrium dokusu rahim dışında farklı bir bölgeye yerleşebilir. Bu yerler genellikler; yumurtalıklar, karın iç kısmı, rahmin farklı bölümleridir. Ancak yerleştikleri alanda eski alışkanlıklarını sergiledikleri için zamanla yapışıklıklar ya da enfeksiyonlar oluşabilir. Çünkü rahimde, bu tabaka kanla beraber vücuttan atıldığında dışarı çıkabilirken, rahim dışında bir alana yerleşmiş olan endometrium tabakası vücuttan atılamaz. Bu sebeple de zamanla birikerek kistlere yol açabilir. Bu durumda da çikolata kisti oluşur.

Çikolata kisti (Endometriozis) yapısı nasıldır?

Endometrium dokularının rahim dışında bir yere konumlanması ve gerçekleşen kanamanın yumurtalıklarda toplanarak çikolata kisti oluşumu söz konusu olur. Kistik yapının içerisinde biriken sıvının rengi koyu ve yapısı erimiş çikolatayı andırmaktadır. Bu sebeple de bu hastalığa çikolata kisti denilmektedir.

İki yumurtalıkta ya da tek yumurtalıkta görülebilen çikolata kistleri, genellikle kansere yol açmayan iyi huylu kistlerdir. Kistlerin boyutunun büyük olması, cerrahi yöntemle tedaviyi gerektirir.

çikolata kisti

Çikolata kisti hangi belirtileri verir?

 • Adet dönemlerinin sancılı olması,
 • İdrarda kan gözlemlenmesi,
 • İshal ya da kabızlık sorunları,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • Eklem yerlerinde ağrı,
 • Kronik pelvik ağrı,
 • Gebe kalmada güçlük çekme,
 • Vücudun herhangi bir yerinde oluşan morluklar,
 • Dışkıda kan görülmesi,
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Adet döneminde gerçekleşebilecek burun kanamaları olarak sayılabilir.

Çikolata kisti (Endometriozis) nasıl oluşur?

Çikolata kistinin neden oluştuğuna dair net bir bilgi elde edilememiştir. Ancak yoğun olarak genetik sebeplerin üzerinde durulmaktadır. Çikolata kisti, üreme dönemindeki kadınların %10’unda mevcuttur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınların ise %40’ında çikolata kisti görülmektedir.

Yoğun sancılı geçen adet kanamaları, cinsel ilişki sırasında ağrı ve pelvik ağrı gibi belirtilerle kendini gösteren çikolata kisti, bazı hastalarda hiçbir belirtiye yol açmadan gelişebilir.

Çikolata kisti için kesin tanı, kan tetkikleri ve ultrasonografi ile koyulmaktadır. Bununla beraber çeşitli
durumlarda patolojik değerlendirme de istenebilir. Ancak genellikle jinekolojik muayene ile ultrason görüntülerinden tespit edilmektedir.

çikolata kisti tedavisi

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Çikolata kistinin tedavi yöntemlerinde, kistin bulunduğu alana, kistlerin büyüklüğüne, kistlerin sayısına göre karar verilmektedir. Cerrahi yöntemler, çikolata kistinin en kesin tedavisini oluşturur. Ameliyattan sonra nüks etme riski olsa dahi, en etkili tedavi cerrahi yöntemlerdir. Ameliyat açık ya da kapalı yöntemle yapılabilir. Bazı hastalarda cerrahi operasyona gerek kalmayabilir. Bu hastaların sıkı bir kontrol altında tutulması yeterlidir.

Çikolata kistinin tedavi edilmesinden sonra gebe kalma şansı nedir?

Çikolata kisti sorunu olan her kadının kısır olması söz konusu değildir fakat kısırlık sorunu yaşayan kadınların yüzde 40’ında çikolata kisti mevcuttur. Ancak bu aşamada gebe kalmayı etkileyen birçok faktörün olduğu unutulmamalıdır. Özellikle kadının yaşı, kısırlık süresi, kısırlığa  sebep olan faktörler gebelik şansını etkilemektedir. Hastanın yaşının 35 ve üzeri olması durumunda, çikolata kisti cerrahi olarak tedavi edilmiş olsa dahi, kendiliğinden gebe kalma şansı düşüktür. Şayet çikolata kisti ameliyatından sonra, çift 1 sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmuş ancak çocuk sahibi olamamış ise mutlaka bir tüp bebek uzmanına başvurmalıdır.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder