7 Maddede Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  1. Gebelikte ilaç kullanımı çok önemlidir

Gebelik dönemi anne adayının hem ruhsal hem de fiziksel anlamda en hassas olduğu dönemdir. Bu bağlamda doktorun kullanılmasını önerdiği ilaçların hepsi düzenli olarak kullanılmalı, doktorun bilgisi ve izni dışında basit ağrı kesiciler de dahil hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Gebelikte kullanılan her ilaç hem anne adayını hem de bebeği etkileyeceği için takviye olarak dışarıdan alınacak her ilaç doktorun önerisi dahilinde alınmalıdır. Özellikle bebeğin gelişimi için her gebelikte rutin olarak kullanılan takviyelerin, düşük riskinde önerilen ilaçların aksatılmaması önem arz etmektedir.

  1. Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir

Gebelik dönemi boyunca anne adayının ortalama 10-12 kilo civarında alması gerekmektedir. Sağlıklı, dengeli beslenen, tüm besin gruplarından az ya da çok değil, yeterince alan anne adayı hem fazla kilo almayacak hem de sağlıklı bir gebelik süreci geçirecektir. Bu bağlamda anne adayının günlük 3 öğün yerine 6 öğün beslenmesi, ancak porsiyonlarını küçülterek sık sık, azar azar yemesi önerilmektedir. Zira gebelik döneminde ihtiyaçtan fazla yemek yenmesi anne adayında mide ekşimesi, gaz ve mide yanmasına sebep olmaktadır.

  1. Gebelikte sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır

Bireylerin sağlığını olumsuz etkileyen ve çok sayıda rahatsızlığa sebep olan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden hem normal dönemde hem de gebelikte uzak durulmalıdır. Gebelik dönemi hem anne adayları hem de bebek için çok hassas bir süreç olduğundan yeme, içme, yaşam koşullarının hepsi gebeliğe özel düzenlenmelidir. Bu bağlamda anne adayının sigara kullanmasının yasak olmasıyla birlikte, sigara içilen ortamlarda da bulunması zararlıdır.

  1. Gebelik döneminde görülen tüm şikayetler önem arz etmektedir

Günlük rutin içinde her bireyin yaşayabildiği ufak tefek ağrı, sancı şikayetleri gebelikte çok fazla önemsenmelidir. Basit bir ağrı bile çok önemli bir rahatsızlığın ya da olumsuz durumun habercisi olabileceği için her türlü sorunda doktora başvurulmalıdır. Özellikle de bu dönemde ilaç kullanılırken doktorun bilgisi ve önerilerinin dışına çıkılmamalıdır. Çok basit ağrı kesiciler bile doktorun izni ile kullanılmalı, doktorun önerdiği ilaçlar da aksatılmadan zamanında alınmalıdır.

  1. Gebelikte doktor kontrolleri aksatılmamalıdır

Gebeliğin planlanma evresinden itibaren doğuma kadar tüm süreç doktor kontrolünde ilerlemelidir. Özellikle gebelik başladıktan sonra rutin olarak yapılması gereken tahliller, muayeneler aksatılmamalıdır. Zira gebelikte her tahlilin yapılacağı hafta bellidir ve bu tahliller ertelendiğinde gerçekçi sonuçlar alınamayabilmektedir. Bununla birlikte anne adayının bu süreçte aldığı kilo da bebeğin gelişiminde önem arz ettiğinden kilo kontrolü de düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

  1. Gebelikte kıyafet seçimi önemlidir

Gebelik dönemi anne adayının muhtemelen yaşamı boyunca en fazla ve en hızlı kilo aldığı dönemdir. Bunun yanında değişen hormon dengeleri de anne adayının günlük rutin yaşamını olumsuz etkileyebilmekte, hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu sebeple gebelikte hem artan vücut ısısı dolayısıyla yaşanan aşırı terlemenin önüne geçmek hem de anne adayının daha rahat bir dönem geçirmesi için kıyafet seçimi önemlidir. Bu bağlamda öncelikle vücudu sıkmayan, pamuklu, nefes alan dokuda hafif bol kıyafetler seçilmesi doğru olacaktır. Gebelikte vücudun su tutma, ödem eğiliminden dolayı özellikle ayaklar şişmektedir. Bu sebeple gebelikte ayakkabı giyerken normalden yarım ya da 1 numara büyük, rahat ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca normalden daha kilolu olan anne adayının bacaklarına, ayaklarına bu dönemde daha fazla ağırlık bineceği için topuklu, plastik dokulu ayakkabı giyilmesi uygun olmayacaktır. Bunun yerine daha çok rahat, yumuşak dokulu, ayağı sıkmayan ayakkabılar giyilmelidir.

  1. Gebelikte spor ve egzersizlere dikkat

Gebelik döneminde anne adayının gereğinden fazla kilo almaması, vücudunun fazla yağ depolamaması, daha zinde olabilmesi için egzersizler önerilmektedir. Ancak bu egzersizler kesinlikle profesyonel birinin yönlendirmesiyle yapılmalı ve hamileler için uygun olan plates, yoga gibi egzersizler seçilmelidir. Bunun dışında günlük hafif tempolu, anne adayını fazla yormayan yürüyüşler gebelik dönemi için idealdir. Hatta gebelik dönemi boyunca düzenli olarak her gün yürüyüş yapan anne adaylarının doğumlarının daha kolay gerçekleştiği de bilinen bir gerçektir. Aksi halde hareketsiz bir yaşam gebelikte anne adayı ve bebek için sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yorum Yap

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
WhatsApp İle Gönder