Tüp Bebekte Doğru Bilinen 10 Yanlış

 

1. Tüp bebek tedavisi ağrılı ve zorlu bir süreçtir

Yanlıştır. Zira günümüzün tıp teknolojisi ışığında uygulanan tüp bebek tedavisi, tüm dünya genelinde yaygınlaşmış, bu sebeple de pratikleşmiş bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi kadının hastanede yatmasını gerektirmeyen, sadece uygulama ve kontrol günlerinde hastaneye gidilmesini gerektiren bir tedavidir. Ayrıca tedavide kullanılan ilaçların sayısı ve yan etkileri de her geçen gün azalmakta, anne adayına uygulanan iğnelerin de etkisi artırılırken sayısı azaltılmaktadır. Tedavinin hiçbir aşamasında ağrı, sancı, acı hissetmeyen anne adayları, günlük rutin iş ve sosyal yaşamın etkinlikleri arasında bile tüp bebek tedavisi yaptırabilmektedirler. İlk uygulanmaya başlandığı dönemlerde 1-1,5 ay süren tüp bebek tedavisi, günümüzde 15 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

2. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yatması gerekir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisinin başından sonuna kadar kadının yatmasını gerektirecek her hangi bir durum yoktur. Zira transfer edilen embriyonun anne adayının ayağa kalkıp yürümesiyle, günlük rutin aktivitelerini yapmasıyla düşmesi gibi bir fikrin mantıklı hiçbir açıklaması yoktur.

3. Tüp bebek tedavisinde ikinci denemenin başarı oranı daha yüksektir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisinde yapılan ilk 3 denemenin de başarı oranları birbirine çok yakındır. Ancak birinci denemede gebelik elde edilemezse bu başarısızlığı yaratan sebep belirlenip ikinci denemede buna dikkat edilerek daha başarılı olmak mümkün olabilmektedir. Aksi halde ikinci ya da üçüncü denemede daha başarılı olabilmek için her hangi bir sebep yoktur.

4. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik yaşanma ihtimali yüksektir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisinin uygulandığı ilk dönemlerde fazla sayıda embriyo transfer edildiği için çoğul gebelik vakalarına rastlanmıştır. Ancak günümüzde 35 yaşın altındaki kadınlara her denemede bir adet embriyo, 35 yaşın üzerindekilerde de 2 adet embriyo transfer edilmesine izin verilmektedir. Bu sebeple de çoğul gebelik ihtimali çok düşüktür.

 

5. Tüp bebek tedavisi ile her yaşta gebelik elde edilebilir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin kendi üreme hücreleri kullanılmaktadır. Bu sebeple de yumurta ve sperm rezervinin kaliteli olması önemlidir. Özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta rezervinin azalması sebebiyle, kısırlık vakalarında kesinlikle vakit kaybetmeden, yaş ilerlemeden tedaviye başlanması gerekir. Zira 40 yaşın üzerindeki kadınlarda doğal yolla ya da tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmek zordur.

6. Tüp bebek tedavisinde başkalarının üreme hücreleri karışabilir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisi kişiye, çifte özel bir uygulamadır. Tüp bebek merkezleri yüksek güvenlikli ve 7 gün 24 saat kamera ile izlenen kurumlardır. Kurumdaki her birimde birden fazla çalışan vardır ve herkes kontrol altındadır. Bu bağlamda sperm ve yumurtaların karışması, başkasının üreme hücrelerinin kullanılması mümkün değildir.

7. Menisinde sperm bulunmayan erkekler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olamazlar

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisi için erkeğin verdiği meni örneğinde hiç sperm bulunmaması, erkeğin sperm üretiminin hiç olmadığı anlamına gelmez. Sadece üretilen spermler kanallarda ya da testislerdeki sorunlardan dolayı meniye ulaşamayabilmektedir. Böyle durumlarda tıbbi işlemler, cerrahi yöntemlerle erkeğin testislerinden ya da sperm kanallarından sperm bulunabilir ve mikro enjeksiyonla döllenme gerçekleştirilebilir.

8. Tüp bebek tedavisi ile kesinlikle gebelik elde edilir

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisi kadın ve erkeğin üremeyi engelleyen bazı rahatsızlıkları olduğu için uygulanan bir tedavidir. Bu bakımdan hiçbir tedavi yöntemi veremeyeceği gibi tüp bebek tedavisi de % 100 garanti veremez. Sadece genetik özellikler, yaş, sağlık durumu, üreme hücrelerinin rezervi gibi tüm koşulların istenen düzeyde veya ona yakın olduğu durumlarda başarı oranının yüksek olduğunu söylemekte fayda vardır.

9. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kansere yol açar

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisinde anne adayı yumurtalıkları uyarıcı, gebeliğin rahme tutunmasını kolaylaştırıcı özellikte ilaçlar kullanır. Bu ilaçların ve tüp bebek tedavisinde yapılan uygulamaların her hangi birinin kansere yol açtığına dair bir veri bulunmamaktadır. Bu iddianın bir ciddiyeti ve geçerliliği de yoktur.

10. Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olma oranı herkes için aynıdır

Yanlıştır. Tüp bebek tedavisi kişiye, çifte özel bir tedavidir. Çiftin genetik, fizyolojik ve psikolojik özellikleri tedavide başarı oranını belirleyen temel etkenlerdir. Örneğin 30 yaşındaki bir kadınla, 40 yaşındakinin ya da yumurta rezervi düşük olanla yüksek olanın tüp bebek tedavisinde başarı oranının aynı olması mümkün ve mantıklı değildir.