Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Hipersitmülasyon sendromu

Çoğunlukla Polikistik yumurtalıkları olan genç hastalarda görülür, yapılan yumurta büyütme iğnelerine yumurtalıkların aşırı cevap vermesi durumunda ortaya çıkar. Yumurtalıklarda büyüme, karında sıvı toplanması, karın ağrısı, karında şişkinlik, idrar miktarında azalma gibi belirti ve şikayetlere yol açar. Bu gibi durumlarda rahatsızlığın derecesine göre hasta ya ayaktan ya da hastanede gözlem altında tutulur. Yeni stimülasyon protokolleri ve dondurma çözme teknolojisinin gelişmesi ile artık bu sorunu görmüyoruz. Hiperstimülasyon komplikasyonunu sıfıra indirgemek her kliniğin hedefi haline gelmesi gereklidir.

Kanama :

Yumurta toplama işlemi sırasında nadir de olsa kanama olabilir. İğnenin geçtiği yerdeki bir damarın zedelenmesi sonucu gelişen bu kanama, genellikle tamponla durdurulabilir ancak nadiren büyük bir damarın zedelenmesi sebebiyle ameliyat gerekebilir.

Enfeksiyon :

Yumurta toplama işleminden sonra nadiren gelişebilir. Karın ağrısı, ateş, karında hassasiyet olması durumunda doktora danışılmalıdır. Yumurta toplama işleminde antibiotik yapılmaktadır , sonrasında da mutlaka ağızdan kullanılacak antibiotik verilmektedir ve bu yüzden bu sorunla karşılaşmanız da çok olası bir durum değildir.
Anesteziye Bağlı Komplikasyonlar :
Özellikle alerjik reaksiyonlar önemlidir, herhangi bir alerjik durum varsa işlem öncesi doktor bilgilendirilmelidir. Bu tarz komplikasyonlar herhangi bir ameliyattan sonrası için de geçerlidir.