Tüp Bebek Tedavisinde En Yeni Yöntemler

Mitoscore (Embriyo Enerjisi)

Genetik alanında yaşanan gelişmeler sayesinde, son yıllarda gözlemlenen gelişmeler, kısırlık problemi olan çiftler için umut ışığı olmuştur. Özellikle de genetik olarak embriyoların enerji üretim yetilerinin test edilmesini ve rahme tutulma başarısını görmeyi sağlayan Mitoskor testi sayesinde, kapsamlı kromozom analizi yapılmaktadır. Bu sayede de hamilelik açısından avantajlı bir konuma geçilmektedir.

Rahim Dinlendirme Tekniği

Kadınlar, düzenli olarak gördükleri adet siklusunda yalnızca bir adet yumurta üretmektedir. Bu yumurtalar, ilerleyen yaşlarda daha sağlıksız ve kalitesiz olabilir. Tüp bebek tedavilerinde, hastadan birden fazla yumurta elde etmek amacıyla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavisi sayesinde de tüp bebekte başarı şansı artar. Toplanan fazla sayıdaki embriyolar arasından da en kalitelileri seçilir ve transfer edilir.

Rahim dinlendirme yönteminde ise transferden önce rahmin hazırlanması esas alınmaktadır. Bu sayede rahim doğal koşullarında embriyoyu daha kolay kabul edebilmektedir.

tüp bebek yöntemleri

Yeni Nesil Dizileme NGS

Embriyoya ait olan bütün kromozomların değerlendirilmesine olanak veren karşılaştırmalı genomik hibridizasyon yani aCGH yöntemi sayesinde, embriyo transferinden önce embriyonun genetik şifresi daha kolay ve sağlıklı bir şekilde izlenebilmektedir.   “Yeni Nesil Dizileme-Next generation Sequencing” (kısaca NGS) tekniği ise bu konuda ulaşılmış son noktadır.

NGS, kromozom seviyelerinde bozukluk bulunmayan ve gebelik oluşturma yetisi en yüksek embriyoların tespit edilmesini sağlamaktadır. Çiftlerde taşıyıcılık mevcut ise ve yüksek düzeyde gen bozuklukları mevcut ise, bunların da tanısı yapılabilmektedir.

ERA Testi

Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ERA testi oldukça başarılı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. ERA testi sayesinde rahmin embriyoyu kabul etmesi için uygun bir zaman olup olmadığı tespit edilmektedir.

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşması için embriyonun tutunacağı rahim içi zarının embriyoyu kabul etme özelliğinin en yüksek derecede olması oldukça önemlidir.  ERA testi ile daha embriyoları rahme transfer etmeden rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öğrenebilmek mümkündür.

Embriyoscope

Embriyoskop, tüp bebek tedavisindeki en yeni gelişmelerden biridir. Embriyoların içinde bulunduğu kültür ortamları, eskiden kameralı sistemli değildir. Bu sebeple de embriyoların günlük takipleri için kültür ortamından çıkarılmaları ve dış ortama maruz kalmaları söz konusuydu. Günümüzde

IMSI Yöntemi

Sperm şekil özellikleri anlamına gelen morfoloji, sağlıklı bir gebelik için oldukça önemli bir faktördür. Sperm hücreleri, mikroskop altında 400 kat büyütülmektedir. Bu sayede hangi spermin morfolojik olarak daha sağlıklı olduğu tespit edilebilmektedir. IMSI yöntemi ise, spermlerin özel bir mercek ve bilgisayar teknolojisi sayesinde 8000 kat büyütülmesini sağlamakta ve bu sayede sperm morfolojisinin daha net bir şekilde görülmesine yardımcı olmaktadır.