Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan en başarılı tedavi yöntemi tüp bebek tedavisidir. Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık % 15’inin doğal yolla bebek sahibi olamadığı göz önünde bulundurulduğunda kısırlık tedavilerinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılabilmektedir. Tüp bebek tedavisi kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışında bir laboratuar ortamında bir araya getirilip döllenmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Erkekten alınan sperm örneklerinin özel bir solüsyonla yıkanıp ayıklanması, döllenme için en uygun spermlerin seçilmesi sonucunda gerçekleştirilen tüp bebek tedavisinde başarı oranı çok yüksektir. Ancak tüp bebek tedavisinde başarılı olunabilmesi için kadının, erkeğin, tedaviyi uygulayan kurum ve uzmanların da gereken şartları taşıması gerekmektedir.

Bu bağlamda tüp bebek tedavisi isteyen anne ve baba adaylarının yeme, içme, yaşam koşullarını doktorun öneri ve direktifleri doğrultusunda değiştirmeleri çok önemlidir. Zira başarılı olunabilmesindeki en önemli faktörler çiftlerin yumurta, sperm rezervleri, metabolizma ve vücut sağlıkları açısından gerekli şartları taşımaları önemlidir.

Tüp bebek tedavisi konusunda bilgi ve bilinç sahibi olunmalıdır: Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin öncelikle bu konuda araştırma yapmaları, bir değil, birkaç tane uzmanla ve merkezle görüşmüş olmaları çok önemlidir. Tüp bebek merkezlerinin reklamlarında belirttikleri başarı oranlarının hangi koşullarda gerçekleştiği ve o merkezlerde kaç tanesinin gebelik elde edebildiği ve kaç tanesinin canlı doğum yapabildiği sorusu da önem taşımaktadır. Hiçbir tedavi yönteminin % 100 başarı sağlayamayacağı, garanti edemeyeceği göz önünde bulundurularak hangi koşullarda, ne kadar beklenti içinde olunması gerektiği bilinmelidir. Bununla birlikte hangi koşullarda başarı şansının artacağı konusunun da araştırılıp o yönde eğilimlerde bulunulmalıdır.

Tüp bebek tedavisi başarısında kadının yaşı çok önemlidir: doğal yolla bebek sahibi olamadığı için tüp bebek tedavisi isteyen kadının yaşı da tedavi başarısında çok büyük önem taşımaktadır. Örneğin 35 yaşın altındaki kadınlarda başarılı bir gebelik ve canlı doğum olanağı çok yüksekken, 40 yaşından sonra bu oran hızlı bir şekilde düşmektedir.

Çiftin genel sağlık durumu, varsa rahatsızlıkları tüp bebek başarısında önem taşıyan faktörlerdir: Tüp bebek tedavisi isteyen kadın ve erkeğin genel sağlık durumları, yakın zamanda ya da hayatlarının her hangi bir döneminde ciddi bir rahatsızlık geçirip geçirmedikleri başarıyı etkileyecektir. Bu sebeple eğer bir rahatsızlık varsa, kemoterapi, ışın tedavisi, ağır ilaçlar kullanıldıysa doktora bilgi verilmeli ve öncelikle bunların etkisini azaltacak bir formül bulunmalıdır.

Baba adayının ağır egzersizler yapması başarıyı olumsuz etkileyebilir: Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için annenin yumurta rezervinin ve babanın sperm kalitesinin gebelik için uygun olması koşulu önem taşımaktadır. Erkeğin ağır ve yoğun spor, egzersiz yapması sperm kalitesi, hareketliliği ve olgunluğunu olumsuz etkilediğinden tüp bebek başarı oranı da düşebilmektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi isteyen erkeklerin kendilerini zorlayan, yoran sporlardan, ağırlık kaldırmaları gereken aktivitelerden bir süre uzak durmalıdırlar. Tam da bu paralel de anne adayına da tüp bebek tedavisi süresince ağır spor ve egzersizlerin önerilmediğinin altının çizilmesi gerekir.

Baba adayının giydiği dar iç çamaşırları sperm kalitesini olumsuz etkiler: Naylon, yakıcı, terletici, sıkı, dar iç çamaşırları giyen erkeklerin spermleri olması gerektiğinden daha fazla ısıya maruz kalmaktadır. İşte bu fazla ısı da sperm kalitesini, olgunluğunu, hareketliliğini azaltmaktadır. Bu sebeple özellikle tüp bebek tedavisi düşünen erkeklerin pamuklu, yumuşak ve sıkmayan iç çamaşırlarını tercih etmeleri önerilmektedir.

Sigara, alkol ve uyuşturucu tüp bebek başarı oranını düşürür: Sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi zararlı alışkanlıkları olan erkeklerin sperm kaliteleri daha düşüktür ve onların sperm rezervleri kullanmayanlara göre çok daha hızlı tükenmektedir. Bu maddeler kadının da üreme fonksiyonlarını ve kabiliyetinin azaltmaktadır. Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere ilk olarak verilen öneri de zaten zararlı maddelerden uzak durulması yönündedir.

Tüp bebek tedavisi isteyen çiftlere hamam, sauna, solaryum, kaplıca yasaktır: Aşırı sıcak ortamlar özellikle erkeklerin sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisinden en az 3 ay öncesinde sauna, solaryum, hamam, kaplıca gibi ortamlarda bulunulmaması önerilir. Aynı zamanda anne adayını da zorlayan, kalp ritmini hızlandıran, metabolizmasını etkileyen aşırı sıcak ortamlardan uzak durması gerekir.