Tüp Bebek ve Normal Bebek Arasındaki Farklar

Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftlere uygulanan tıbbi bir tedavidir. Kısırlık sorununa yol açan faktörlerin tedavi edilmesi ya da gebelik için uygun koşulların sağlanması anlamına gelen tüp bebek tedavisinde dünyaya gelen çocuklar ile normal gebelik sonucu dünyaya gelen bebekler arasındaki bir fark yoktur. Tüp bebek hamilelikleri de normal hamileliktir. Tıpkı grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinin sağlanması, kısırlık sorunu için de geçerli olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalıklarının geliştirilmesi için ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde anne adayının adet döngüsünde birden fazla yumurta elde edilebilir. Elde edilen yumurtalar ile seçilen en kaliteli sperm hücreleri döllendirilir. Oluşan embriyolar arasından seçilen en kaliteli embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Döllendirme aşaması mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek ile olabilir. Klasik döllendirme işleminde, anne adayının tüplerinde gerçekleşen işlem laboratuar ortamında gerçekleşir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise seçilen sperm, yumurta hücresinin içine transfer edilir. Bu sayede döllenme meydana gelir.

tüp bebek ve normal bebek arasındaki fark

Tüp bebek hamilelikleri farklı mı?

Kısırlık sorunu yaşayan ve bu sebeple tüp bebek tedavisine başvuran çiftlere çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Anne ve baba adayına ait olan yumurta ve sperm hücreleri, laboratuar ortamında döllendirilir. Normal gebeliklerde döllenme işlemi anne adayının tüplerinde oluşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ise döllenme için gerekli koşullar laboratuar şartlarında oluşturulur. Aradaki tek fark budur. Gebelik oluştuktan sonra, hamilelik belirtileri ya da hamilelik süreci normal gebeliklerdeki gibi devam eder.

Tüp bebek tedavisi sonucu meydana gelen gebelik ile doğal yollardan meydana gelen gebelikler arasında herhangi bir fark yoktur. Yapılan araştırmalar sonucunda doğal yollarla dünyaya gelen ve tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebekler arasında da zeka ya da anomali açısından herhangi bir fark gözlemlenmemiştir.

Tüp bebek tedavilerinde düşük riski daha mı fazla?

Tüp bebek tedavisinin uygulanma sebebi düşük riskini belirleyen en önemli faktördür. Tüp bebek tedavilerinde düşük riski daha fazladır ancak bu risk tüp bebek tedavisi kaynaklı değil, kısırlık kaynaklıdır. Kısırlığa yol açan faktörler, bebeğin rahimde tutunmasına engel teşkil edebildiğinden tüp bebek tedavisinde düşük riski daha fazladır.

Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerde anomali riski daha mı fazla?

Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerde anomali riski daha fazla değildir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan genetik tarama testleri ve en kaliteli üreme hücrelerinin belirlenmesi sayesinde, anomali riski doğal gebeliklerle aynıdır.