Tüp Bebek Başarısızlığı Sonrası Devam Etmeniz Gereken 10 Neden

Her evlenen çiftin çocuk sahibi olmak hayali vardır. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde tüp bebek tedavisi yardımcı olmaktadır. Tüp bebek tedavisi, çoğunlukla başarılı sonuçların elde edildiği bir yardımcı üreme yöntemidir. Ancak her zaman başarılı sonuçlar alınamayabilir. Bu duruma hazırlıklı olmak gereklidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkatine: tüp bebekte başarısız olunca devam etmenizi sağlayacak 10 neden vardır. Başarısız tüp bebek tedavilerine devam etmeniz için sizlerle paylaştığımız bu 10 nedene göz atmanızda fayda var. Çünkü bu nedenler çocuk sahibi olma konusunda beslediğiniz umudunuzu tüp bebek tedavisinde alınan başarısız sonuçta kaybetmemeniz için sizlere ışık tutmakta ve yol gösterici olmaktadır.

Peki, tüp bebekte başarısız olunca devam etmenizi sağlayacak 10 neden nedir?

1. Tüp bebek tedavisi bir defaya mahsus uygulanabilen bir tedavi değildir. Tüp bebek tedavisinin genel olarak en fazla 6 defa uygulanması önerilmektedir. İlk tüp bebek tedavisinde başarısız olunabilir bu sonuç bir son değildir. Yeniden tüp bebek tedavisi yaptırabilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz.

2. İlk tüp bebek tedavisinde başarısız sonuç elde edilebilir ancak alınan bu sonucun aynı diğer yapılacak olan tüp bebek tedavisinde de çıkacak diye bir kural söz konusu değildir. Özetle ilk tüp bebek denemesinde başarısız sonuçla karşılaşmanız umudunuzu kaybetmenize neden olmasın ilk tedavinin sonucu emsal değildir, diğer tüp bebek tedavilerinde çocuk sahibi olmayı başarabilirsiniz.

3. İlk tüp bebek tedavisinde başarısızlığa sebep olan etkenler olabilir. Bu etkenler teşhis edilip, tedavi edildiği takdirde yeniden uygulanan tüp bebek tedavisinde çocuk sahibi olma hayalinizi engelleyen faktörleri önleyebilir ve başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

4. Kadınlarda yaş ilerlemesi tüp bebek tedavisinde başarısızlığa sebep olabilmektedir. Özellikle 40 yas üstü kadınlarda tüp bebek tedavisinde vakit kaybetmemek gerekir. Kritik yaş grubunda iseniz fazla bir ara vermeden tüp bebek tedavisine başlanmalıdır.

5. Tüp bebek tedavisinde genel olarak 2-3 deneme içinde çocuk sahibi olabilir. 6`dan fazla tüp bebek denemesi önerilmemektedir. Ancak istisnalar vardır; örneğin 12 denemesi başarısız sonuçlanmış ancak 13. denemede bebek sahibi olan çiftler bu istisnai duruma örnek gösterilebilir.

6. Taze siklüs denenmişse ve donmuş embriyonuz var ise bu seçeneğe istinaden tüp bebek tedavisinden asla vazgeçmeyin bu defa şansınız daha yüksek olabilir.

7. Her ne kadar bilimsel verilere dayanarak bilgilendirme yapsak da sonuçta çocuk sahibi olmak biraz da kader işi… Bazen hiç bir hata söz konusu değilken de sonuçlar başarısız olabilir. Doğal yolla çocuk sahibi olabilen çiftler de bebeklerine kısa vadede kavuşamayabiliyorlar. Doğal yolla uzun bir süre sonra gebe kalınabildiği durumundan yola çıkarak tüp bebek tedavisi yaptıranların da başarılı sonuç elde etmek için zamanı biraz akışına bırakmalarında fayda var.

8. Bazen başarılar değil başarısızlıklar da çiftlerin birbirine kenetlenmeleri için bir nedendir. Tüp bebek tedavisinden başarısız sonuç elde eden çift birbirine daha da fazla kenetlenerek ve destek vererek bu zorlu süreci mutlulukla sonlandırabilir.

9. Çevrenizdeki insanların tüp bebek tedavinizden pozitif sonuç elde edememenize karşılık söylediklerine kulak asmayın. Sonuçta bu sizin hayatınız ve sizin kararınız. İnsanlar ne der diye düşünerek tedavinizden asla vazgeçmeyin.

10. Başarısız bir tüp bebek denemesinin ardından en az bir ay ara vermek gerekir. Bekleme sürecindeki asıl amaç; başarısız neticeden en çok etkilenen kadınların kendilerini ruhsal açıdan toparlamalarını sağlamaktır. Psikolojij olarak rahatlamak bazen başarısız sonuçlardan sonra gerçekleşir. Rahatladıktan sonraki tedavi sonuçları eminiz çok daha pozitif olabilir.

Tüp bebek tedavinizde sizi mutlu eden neticeye yani bebeğinize ulaşmak için umutsuzluğa kapılmamak ve tedaviye tam inanç gerekir. Doktorunuzun tüp bebek tedavisi süresince verdiği bir takım bilgiler ışığında beslenme ve fiziksel aktivitelerinize dikkat edebilirsiniz ancak en önemli husus tedavi süresince motivenizi düşürmemenizdir.

Tüp bebek tedavisi kimi çiftlerde kısa vadede başarılı sonuçlar verse kimi çiftlerde biraz zaman gerekebilir. Tedavi zorlu bir süreçtir ancak meyvesi sizi bu dünyada en çok mutlu edecek kişi yani bebeğiniz. Bu yüzden sonuca odaklanmalısınız. Evet, başarısız netice elde edilebilir bu durum üzücü olabilir ancak pes etmemelisiniz.

Tüp bebek tedavisi bir sefer uygulanabilen bir tedavi değildir. İlk sonucunda başarısız sonuç elde edilen bir tüp bebek tedavisinde yeni deneme sonrası oluşan gebeliklere de sıklıkla rastlanmaktadır. Tüm bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki tüp bebekte başarısız olmuş olabilirsiniz ancak tedaviye sabırla devam etmelisiniz.