Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Kolay hamile kalma için dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörler vardır. Bu faktörler; yumurtlama dönemlerini takip etmek, sigara ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı ve dengeli yaşamak şeklinde sıralanabilir.

Yumurtlama döneminde cinsel ilişki bulunmak, gebe kalma şansını arttırmaktadır. Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için kadının adetleri düzenli olmalıdır. Örnek olarak 28 günde bir adet gören kadının, adetin birinci gününden itibaren sayılan 14. Gün yumurtlama dönemidir. Bunun dışında hamile kalmayı zorlaştıran faktörleri bilmek ve bunlardan uzak durmak da gebe kalma şansını arttıracaktır.

Hamile kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?

· Kadının 35 yaşından büyük olması

· Adetlerin düzensiz olması

· Çikolata kisti

· Cinsel ilişki ile geçen hastalık öyküsü

· Genital organlarda geçirilmiş enfeksiyon öyküleri

· Cinsel hastalıklar

· Dengesiz beslenme düzeni

· Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak

· Devamlı değişik nitelikte ilaç kullanımı,

· Sigara kullanımı

· Kronik hastalıkların varlığı

· Epilepsi ve psikolojik rahatsızlıklar

· Erkeğin testislerinden kaza geçirmiş veya ameliyat olmuş olması

Hamile kalmak isteyen kadınların yumurtlama dönemlerini hesaplamayı öğrenmesi oldukça önemlidir. Bununla beraber adet düzenlerini takip etme amacıyla kayıt altında tutmaları da işe yarayabilir. Bununla beraber gebe kalmayı zorlaştıran en büyük faktörlerin başında stresin geldiği unutulmamalıdır.

Yumurtlama günleri, adetleri düzensiz olan kadınlarda düzensiz olabileceğinden, tahmini yumurtlama döneminden önce ve sonraki 3 gün boyunca düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulmalıdır.

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır?

Kadınların yumurtlama dönemi, gebelik şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Yumurtlama gününün tespiti için takvim yöntemi kullanılmaktadır. Adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar olan gün sayısından 14 gün çıkararak ortalama olarak yumurtlama günü tespit edilebilir. Şayet kadının adetleri 28 günde bir oluyorsa ve düzenliyse, yumurtlama dönemi 14. Güne denk gelir. 10 ve 14. Günler için cinsel ilişkide bulunulması önerilir.

Düzensiz adet görenlerin yumurtlama günleri nasıl hesaplanır?

Düzensiz adet gören kadınların yumurtlama dönemi takvim yöntemiyle hesaplanmamaktadır. Bu dönemin tespiti için bazal vücut ısısının değerlendirilmesi gerekebilir. Bu yöntem için kadın sabah kalkmadan önce vücut ısınsı ölçer. Bu ısı ölçümü hassas bir termometre ile yapılmaktadır. Yumurtlama döneminde bazal vücut ısısı 1 derece artmaktadır. Vajinal akıntılar şeffaflaşır. Bu sayede yumurtlama döneminde olunduğu tespit edilir.

Bununla beraber evde yumurtlama testleri de yapılabilmektedir. Bunun için kandaki LH hormonlarının ölçümünün yapıldığı ve idrardan bakılan, eczanelerde de buluna yumurtlama testleri alınabilir.

Kolay hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır?

Her gün cinsel ilişkide bulunmak sperm sayısının azalmasına yol açabilir. Bu sebeple de gün aşırı ya da haftada iki defa cinsel ilişkide bulunmak gebelik şansının artmasına yardım edebilir. Yumurtlama dönemlerinde cinsel ilişki sıklığı arttırılabilir. Tahmini yumurtlama döneminden önceki ve sonraki 4 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmalıdır.

Kolay hamile kalmak için doğum kontrol ilaçları ne zaman bırakılmalı?

Doğum kontrol hapları bırakıldıktan 2 ay sonra doğal yollarla gebelik oluşabilir. Doğum kontrol hapları bırakıldıktan kısa süre sonra yumurtlama eski haline döner ve gebelik şansı artar.

· Düzenli olarak cinsel ilişki

Her gün ya da günde birkaç kez cinsel ilişkide bulunmak, gebelik şansını arttırmak yerine azaltacaktır. Bu sebeple de iki günde bir ya da haftada en az iki defa olmak üzere düzenli cinsel ilişkide bulunmak gerekmektedir.

· Beslenme düzeninin yeterli olması

Kilo vermek için uygulanan dengesiz beslenme düzeni, üreme organlarının fonksiyonlarının yavaşlamasına yol açacaktır. Bu sebeple de gebelik şansı düşecektir. Ancak kadının dengeli ve düzenli beslenme sayesinde, üreme hormonları daha sağlıklı çalışacak ve gebelik şansı artacaktır.

· Libidonun yükselmesi

Günlük yeterli miktarda alınan A ve D vitaminleri cinsel isteğin artmasına yardımcı olur. Bununla beraber sperm hücrelerinin daha kaliteli olmasına destek sağlanır.

· Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara ve alkol libidonun azalmasına yol açar. Bununla beraber sigara ve alkol yumurta ve sperm hücrelerinin kalitesinin düşmesine de yol açarak gebelik şansını azaltmaktadır.

· Beslenme düzeni çok önemli

Yetersiz ve düzensiz beslenme, genel sağlıkla beraber üreme hormonlarını ve organlarını da olumsuz etkiler. Günlük olarak alınması gereken vitamin, mineral ve proteinin eksiksiz alınması, gebe kalma şansını arttıracaktır. Bu besin ögelerinin besinlerden alınması tercih edilmektedir. Gebe kalmak isteyen kadınlar, bu süreçte folik asit takviyesine de başlayabilir.

Kolay hamile kalmak için en uygun cinsel ilişki pozisyonları hangileridir?

Kadınlar, üreme çağında cinsel açıdan en aktif dönemlerdedir. Bu dönemler 20 ve 30’lu yaşlara denk gelmektedir. Bilimsel açıdan 35 yaşından sonra gebe kalma şansı, 20’lli yaşlara göre daha düşük olsa da, bu aşamada libido artışına bağlı olarak cinsel ilişki isteği artabilir.

Ancak bu durumda unutulmaması gereken bilimsel olarak gebelik şansını arttıran, kanıtlanmış bir pozisyon olmadığıdır. Sperm hareketliliğinin yeterli olduğu durumlarda, cinsel ilişki pozisyonu fark etmeyecek ve gebelik oluşabilecektir.

Gebe kalma şansını arttırabilecek durumlar arasındaki en önemli faktör zamanlamadır. Zamanlama faktörü, pozisyon seçimine göre daha önemlidir. Yumurtlama dönemlerinde girilen cinsel ilişki, gebe kalma şansını arttıran en önemli faktördür.