Hamilelikte Cinsel İlişki

hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki, gebe olan anne adaylarının merak ettiği soruların başında gelmektedir. Eğer ki anne adayının gebeliği riskli değilse; erken doğum riski yoksa, düşük riski yoksa, kanama söz konusu değilse, bu aşamada hamileliğin her döneminde anne adayı kendini iyi hissediyorsa, cinsel ilişkide bulunulabilir. Bu aşamada doktorun cinsel ilişkiyi yasaklamamış olması ve anne adayının riskli gebeliğinin olmaması gerekmektedir.

Hamileliğin ilk 3 ayında cinsel ilişki:

Hamileliğin ilk 3 ayı, gebelik belirtilerinin en yoğun yaşandığı süreçtir. Özellikle mide bulantıları, baş dönmesi, iştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtiler, gebeliğin ilk üç ayında yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu sebeple de anne adayı kendini cinsel ilişki için hazır hissetmeyebilir. Bu sebeple de ilk üç ay,  cinsel ilişki geri planlara atılabilir. Ancak anne adayı kendini iyi ve sağlıklı hissediyorsa, hamileliğin gidişatında bir sorun yoksa, bu aşamada cinsel ilişkide bulunulabilir.

Hamileliğin ikinci 3 aylarında cinsel ilişki:

Hamileliğin ikinci 3. Aylarında anne adayının rahmine giden kan akışı artmaktadır. Gebeliğe ait belirtilerin en az yaşandığı dönem, ikinci trimester olmaktadır. Bu sebeple de anne adayının libidosu bu dönemde oldukça yüksektir. Rahme giden kan akışının artması sayesinde anne adayı daha yoğun orgazm yaşayabilir. Bu aşamada bebek için endişe eden anne adayları, gebelik riskli değilse,  herhangi bir sorun olmadığını bilmelidir.

Hamileliğin üçüncü 3. Aylarında cinsel ilişki:

Hamileliğin üçüncü trimesterında anne adayının gebelik belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Bu sebeple de cinsel ilişki geri plana atılabilir. Özellikle de anne adayının karnının büyümesi sebebiyle cinsel ilişkide zorluklar meydana gelebilir. Ancak anne adayının kendini rahat ve iyi hissetmesi durumunda cinsel ilişkide bulunulmasında herhangi bir sakınca yoktur.  Ancak hamileliğin son aylarında meme ucu uyarımı yapılmamalıdır. Meme ucu uyarımı, doğum eyleminin başlamasına yol açabilir.

Doktora haber verilmesi gereken durumlar:

  • Anne adayının cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanaması oluyorsa,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı meydana geliyorsa,
  • Kötü kokulu akıntı söz konusu ise,
  • Anne adayının suyu gelmişse, zaman kaybetmeden bir uzmanı aramak gerekmektedir.