Gebelikte İdrar Kaçırma

gebelikte idrar kaçırma

Gebeliğin ilk 3 ayında, anne adayının böbreklerinden geçen ve bu alandan süzülen kan artar. İkinci üç aylarda ise bu oran daha da artar. Bununla beraber rahim ve mesane oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Bu sebeple de rahim büyüdükçe yani gebelik haftaları ilerledikçe, mesaneye baskı yapar. Bu durumda da sık sık idrara çıkma ihtiyacı meydana gelir.

Gebelikte neden idrar kaçırılır?

Rahmin genişlemesi, rahim üzerinde bulunan mesane torbası, bununla beraber yukarıya ve geriye çeker. Sfinkterin buna eşlik etmesi nedeni ile onu yerinde tutan bağ dokularında gerilmeler oluşur. Gebelik döneminde anne adayından salgılanan progesteron denilen hormon oranı artmaya başlar. Bu hormon, ilk olarak rahim olmak üzere pek çok organı gevşetmeye iter. Ancak progesteron hormonunun salgılanması ile beraber gevşemelerle beraber sfinkteri de gevşetmeye başlar. Östrojen reseptör sayısının artması ile beraber progesteron hormonu düşer. Bu sebeple de idrar yolları enfeksiyonu açısından risk artar. Bu da, gebelikte idrar kaçırmanın en önemli nedenidir.

Anne adayları gebelik döneminde fazla idrara çıkma sorunu yaşamaktadır ancak idrar kaçırma, daha ender olarak karşılaşılır.  İdrar kaçırma sorunların meydana gelmesi durumunda mutlaka doktora haber verilmeli ve bu duruma yol açan faktörün araştırılması gerekmektedir. Özellikle idrara kaçırmaya yol açan faktör enfeksiyon ise bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte yaşanan idrar kaçırma problemi, doğumun ardından da devam eder mi?

Hamilelik sırasında oluşan anatomik ve fizyolojik farklılık doğumdan sonra yavaş yavaş eski haline döner. Bu sayede de idrar kaçırma hamilelik kaynaklı yaşanıyorsa, doğumdan sonra kendiliğinden düzelecektir.

Normal doğum idrar kaçırma riskini arttırır mı?

İdrar kaçırma; yapılan doğum sayısına, sigara kullanımına, menopoz dönemine, geçirilen cerrahi operasyonlara bağlı olarak yaşanabilmektedir. Aşırı kilo almakla beraber idrar kaçırma riski artmaktadır. Normal doğum sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle idrar kaçırma sorunu tetiklenebilir. Mesane, hapşırma ile beraber ya da öksürme gibi refleks gibi durumlarda kontrolsüz idrar kaçırma meydana gelebilir. Doğum esnasında meydana gelen zorlamadan dolayı mesanenin sabit durmasını sağlayan kaslar yırtılabilir ya da hasara uğrayabilir.