Gebelik Döneminde Karın Kasılmaları

gebelik döneminde karın kasılmaları

Gebeliğin ilk dönemlerinde ve ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerle karın kasılmaları meydana gelebilir. Karın kasılmaları, genellikle tedavi gerektirmeyen basit sebeplerle meydana gelirken, bazı karın kasılmaları ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Karın ve kasın ağrıları ne zaman hissedilmeye başlanır?

Gebeliğin ilk haftalarında adetin geciktiği dönemde, karın ve kasık ağrıları hissedilmektedir. Özellikle de karın bölgesindeki sertleşme ve kasılma şikayetleri gebeliğin son haftalarında artmaktadır. Genellikle gebeliğin 6. Ayından itibaren anne adayı, karnının tahta gibi sertleştiğini fark edebilir.

Bu ağrılar neden kaynaklanır ve nerede hissedilir?

Gebeliğin 3. Ve 4. Aylarında kasık bölgesinde keskin ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar ani hareketlerle şiddetlenmektedir.Rahmin her gebelik haftasında büyümesi ve rahmin çevresinde yer alan bağların gerilemesi sebebiyle de bu ağrılar meydana gelebilmektedir. Kabızlık, ödem ve gazla beraber görülmektedir.

Gebeliğin son aylarında ise yalancı doğum sancıları meydana gelmektedir. Bu sancılara Braxton-Hicks adı verilmektedir. Bu kasılmalar, düzensiz ve hafif şiddette olmaktadır. Gerçek doğum sancıları ile benzer olmakla beraber rahmi doğuma hazırlamak için meydana gelmektedir. Ancak dinlenmekle geçmeyen ve şiddeti artan ağrılarda mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Hamilelik dönemindeki bu kasılma ve ağrılar tehlikeli midir?

Hamilelik döneminde bu kasılma ve ağrıların şiddeti ve ne zaman yaşandığı oldukça önemlidir. Şayet aynı gün içinde tekrar ediyorsa erken doğuma işaret ediyor olabilir. Bundan dolayı da karnın gün içerisinde çok fazla sertleşmesi gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Kasılmalarla beraber şayet;

  • Lekelenme,
  • Kanama,
  • Su gelmesi,
  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Baş ağrısı,
  • İshal,
  • İdrar yaparken yanma,
  • Ateş yükselmesi gibi belirtiler mevcut ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Doktora başvurulması gereken durumlar ise:

Anne adayı kanama yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Karın ağrısı ile birlikte ateş, bulantı ve kusma belirtileri de eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları belirtisi varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Karının üst bölgesinde (daha çok sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve bu ağrıların beraberinde gelen baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi sorunlar mevcut ise gebelik zehirlenmesi söz konusu olabilmektedir.