Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisindeki dördüncü aşamadır. Diğer aşamalar; Yumurtalıkların uyarılması, uyarılan yumurtaların toplanması (OPU), döllendirme aşaması, embriyo transferi ve gebelik testidir. Yumurtalıkların uyarılma aşamasında anne adayına ilaç tedavisine başlanır. Bu aşama, yaklaşık olarak 12-15 günde tamamlanmaktadır. Adet döngüsünde birden fazla yumurtanın elde edilmesi için başlanan bu aşama, yumurtaların toplanması ile devam eder. Yapılan kontrollerde yumurtaların belirli bir olgunluğa ulaştığı tespit edildiğinde, anne adayına çatlatma iğnesi yapılır ve yumurtalar 36 saat sonra toplanır. Yumurta toplama aşamasıyla eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınır. Alınan sperm örneği ve yumurta hücresi laboratuarda döllendirilir. Daha sonra oluşan embriyolar 2 ya da 5 gün sonra anne adayına transfer edilir.

embriyo transferi nedir

Embriyo transferi sırasında:

Embriyo transferi sırasında anne adayı jinekolojik muayene masasına alınır. Daha sonra rahim ağzı anti septik solüsyonlarla temizlenir. Ardından embriyolog tarafından getirilen embriyolar arasından en kalitelisi seçilir ve doktor, kateter yardımıyla embriyoları rahim içine transfer eder. Bu işlemler 5 dakikada tamamlanır. İşlem acısız ve ağrısız olduğu için anestezi işlemleri yapılmaz. İşlemden sonra anne adayı birkaç saat merkezde dinlendirilir ve ardından evine gönderilir.

Embriyo transferinden sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  • Anne adayı, embriyo transferinden sonraki 12 gün serbesttir. Bu sürede tüp bebek merkezine gitmesi gerekmez.
  • 12 günlük süreçte fiziksel olarak yorucu eylemlerden kaçınmak gerekmektedir.
  • Anne adayı strese maruz kalacağı ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelidir.
  • Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Sigara içilen ortamlarda dahi bulunulmamalıdır. Anne adayının yanında 6 adet sigara içilmesi anneyi bir sigara içmiş kadar zehirlemektedir.
  • 12 gün dolmadan gebelik testi yapılmamalıdır. Gebelik mevcut olsa dahi 12 gün geçmediği sürece hamilelik testi negatif sonuç verecektir. Anne adayının strese girmemesi için gebelik testi yapmaması önerilir.
  • Bu süreçte anne adayının olumlu düşüncelere odaklanması, yürüyüşler yapması oldukça önemlidir.
  • Beslenme düzeni vitamin ağırlıklı olmalıdır.
  • Doktor önerisi ile folik asit takviyesine başlanabilir.
  • 12 günün tamamlanması ardından anne adayı kanda gebelik testi yaptırabilir. Bu test, her sağlık merkezinde yaptırılan testtir. Tüp bebek merkezine gitmek gerekmemektedir. Yakındaki herhangi bir sağlık kuruluşundan test yaptırılabilir.