Dış Gebelik Belirtileri Nedir?

dış gebelik belirtileri

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Genellikle döllenmiş yumurta, tüplere yerleşmektedir. Dış gebelik, doğumla sonuçlanamaz. Bebek, yalnızca rahimde büyüyüp gelişebilir.

Dış gebelik, normal gebelik başlangıcında olduğu gibi belirti vermektedir. Hasta, adet gecikmesi yaşar, memelerde hassaslaşma meydana gelir, mide bulantısı ortaya çıkabilir. Dış gebelik ilerledikçe daha şiddetli belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Dış gebelik belirtileri

Tek taraflı karın ağrısı:

Dış gebelik kaynaklı olarak meydana gelen karın ağrısı genellikle karnın tek tarafında ortaya çıkmaktadır. Ağrılar sürekli ve şiddetli olarak yaşanır.

Vajinal kanama:

Dış gebelikte meydana gelen kanamalar, normal kanamalardan farklıdır. Kanamalar sık sık durur ve yeniden başlar.

Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar:

İdrara çıkıldığında karnın alt bölümünde ağrılar meydana gelebilir.

Dış gebelik riskini arttıran faktörler ise:

  • Dış gebelik öyküsü,
  • Sigara kullanımı,
  • Pelvik enfeksiyon geçirmiş olmak,
  • Çikolata kisti,
  • Rahim ya da fallop tüplerini ilgilendiren enfeksiyonel sorunlar,
  • Tüp bebek tedavisi (tedavi tek başına dış gebelik riskini arttırmaz ancak kısırlık sorunları dış gebelik riskini arttırabilir)
  • 35 yaşından büyük olmak,
  • Başarısız olarak uygulanmış rahim içi (spiral) doğum kontrol yöntemleri,

Dış gebelik riskleri nelerdir?

Dış gebeliğin erken teşhisi oldukça önemlidir. Geç fark edilmesi fallop tüplerinin hasar görmesine ve cerrahi olarak aldırılmasına yol açabilir. Fetüsün tüp içinde büyümesi, fallop tüplerinin yırtılmasına yol açmaktadır. Bu sebeple de iç kanama oluşabilir. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri aşamasında dış gebelik erken dönemde teşhis edilebilmektedir.

Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Dış gebeliğin tedavi edilmesi için yaygın olarak başvurulan yöntem; cerrahi olmaktadır. Yapılan operasyon farklı yöntemlerle uygulanabilir ancak en yaygın olarak laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Laparoskopik yöntem sayesinde hasta daha kısa sürede iyileşir ve günlük hayatına daha çabuk dönebilir.

Dış gebelik ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir mi?

Dış gebelik erken teşhis edilirse, ilaç tedavisi ile başarı sağlanabilir. Ancak ilaç tedavisi; embriyonun kalp aktivitesi olmadığında ve gebelik hormonu olan HCG hormonunun 5000’in altında olduğunda uygulanabilmektedir.